Zakup apartamentu w Hiszpanii krok po kroku

Kupno nieruchomości w Hiszpanii nie różni się znacząco od zakupu nieruchomości w Polsce. Procedury z tym związane są bardzo podobne. Ważne jest jednak, aby pod uwagę wziąć lokalne uwarunkowania oraz specyfikę rynku. Jak zatem zakupić nieruchomość w Hiszpanii zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym? Jakie dokumenty należy skompletować?

Niezbędne dokumenty przy zakupie nieruchomości w Hiszpanii

Oczywiście, aby kupno apartamentów w Hiszpanii było możliwe, konieczne jest skompletowanie wymaganych dokumentów. W pierwszej kolejności uzyskać należy hiszpański numer identyfikacji podatkowej. Kolejna formalność dotyczy założenia rachunku bankowego w hiszpańskim banku. Przy zakupie nieruchomości oprócz okazania potwierdzenia założenia konta, niezbędny będzie oczywiście również dowód osobisty bądź paszport.

Zakup nieruchomości na rynku wtórnym

Zakup apartamentu w Hiszpanii zaczyna się od podpisania umowy wstępnej. Taka umowa kupna-sprzedaży sporządzana jest w języku hiszpańskim. Podpisanie umowy wstępnej stanowi gwarancję rezerwacji nieruchomości. W umowie znaleźć musi się kilka niezbędnych elementów. Mowa tu przede wszystkim o terminie aktu notarialnego oraz numerze rachunku bankowego, z którego wpłacony zostanie depozyt. Ten wynosi 10% wartości apartamentu. Pamiętać jednak trzeba, że depozyt nie zawsze musi być wpłacany. Zwykle jest to konieczne, jeśli termin wizyty u notariusza jest dość odległy, np. jest to ponad miesiąc pod daty rezerwacji nieruchomości. Po podpisaniu umowy konieczne jest wpłacenie zaliczki. Kolejny krok to podpisanie aktu notarialnego. Jest to moment, w którym konieczne jest wpłacenie ustalonej części wartości nieruchomości. Akt notarialny spisywany jest w języku hiszpańskim. Istnieje możliwość jego przetłumaczenia na język polski, a podczas spotkania z notariuszem obecny może być tłumacz.

Zakup nieruchomości na rynku pierwotnym

Procedura kupna apartamentu w Hiszpanii na rynku pierwotnym zaczyna się tak samo, jak w przypadku rynku wtórnego. Pierwszy krok to podpisanie umowy wstępnej z deweloperem oraz wpłata zaliczki. Jest to gwarancją rezerwacji nieruchomości. W umowie wstępnej zawarty musi być termin wpłaty wkładu własnego na rachunek bankowy firmy deweloperskiej. Zwykle wynosi on 30-40% wartości nieruchomości. Kupując apartament w Hiszpanii z rynku pierwotnego, w umowie wstępnej nie określa się dokładnego terminu spotkania z notariuszem. Ten bowiem uzależniony jest od terminu realizacji inwestycji. Jeśli apartament kupowany jest na kredyt, to ten uruchamiany jest w momencie odbioru kluczy oraz podpisania aktu notarialnego.

Kupując apartament w Hiszpanii, niezależnie czy z rynku wtórnego czy pierwotnego, pamiętać trzeba, że jeśli do zakupu nie dojdzie z winy kupującego, to zadatek nie zostanie zwrócony. Inaczej jest, jeśli do transakcji nie dojdzie z winy sprzedającego. Wówczas zobowiązany jest on do zwrotu podwójnej wartości zadatku.