Dynamiczne zmiany zachodzące na rynku nieruchomości są symbolem początku roku 2019. Swoista rewolucja nie ominęła także wynajmu – czynsze i stopy zwrotu inwestycji wciąż pną się ku górze w największych polskich miastach, co jest wabikiem dla potencjalnych inwestorów. O zmianach na rynku nieruchomości oraz inwestycjach w mieszkania na wynajem opowiemy w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury!
Co na to wszystko dane statystyczne?
Najem mieszkań w Polsce wciąż stanowi ogromną niszę w porównaniu do krajów zachodnich. Potwierdzeniem są badania statystyczne Eurostatu przeprowadzone w roku 2015. Wynika z nich, iż tego typu forma finansowania mieszkań stanowi zaledwie 15% ogólnego rynku nieruchomości. I choć z praktycznego punktu widzenia najem kojarzy nam się ze studentami, którzy po kilku latach decydują się na zaciągnięcie kredytu na własne mieszkanie, to ceny wynajmu sukcesywnie wzrastają przynajmniej od 6 lat. W opinii ekonomistów to właśnie zakup mieszkania w charakterze inwestycyjnym jest swoistym spiritus movens popytu na rynku nieruchomości, który z początkiem roku 2019 stał się rekordowy. Zwykła konsumpcja mieszkaniowa nie wnosi dynamicznych zmian, wręcz przeciwnie – spowalnia je.
Rodzime metody inwestycyjne
Z innych badań wynika, iż inwestycja w nieruchomości uchodzi w naszym kraju za jedną z najbardziej bezpiecznych. 7/10 osób potwierdza, że gdyby mogło inwestować, to z pewnością byłaby to inwestycja w nieruchomości. O ten trend zapytaliśmy socjologa i ekonomistę – Kryspina Wieczorka.
„Myślenie statystycznego rodaka na temat inwestycji w nieruchomości jest dość proste i logiczne. Jeśli nie uda się wynająć mieszkania, to zawsze można je zostawić dzieciom, albo sprzedać bez straty finansowej. W konsekwencji inwestycja w nieruchomość pozostawia w rękach inwestora realną własność i tym samym poczucie bezpieczeństwa. Nie bez znaczenia jest fakt, iż utarła się fraza, że 5% zysk w skali roku to gwarant w temacie nieruchomości…”
Danych statystycznych ciąg dalszy…
Aby realnie ocenić zmiany i ich konsekwencje związane z rynkiem nieruchomości w ostatnich miesiącach warto odwołać się do danych statystycznych przedstawionych przez Narodowy Bank Polski. Wynika z nich, że w ostatnich latach rentowność inwestycji związanych z wynajmem wzrosła wespół z podwyżkami odstępnego. Średnia stopa wzrostu w samej Warszawie w skali 12 miesięcy oscylowała w granicach 7-8%, zaś stawka transakcyjna metra kwadratowego powierzchni w tej samej lokalizacji zdrożała o około 10zł. Wzrost ten nie dotyczy wyłącznie stolicy kraju. Podobny trend liczbowy występuje w Trójmieście, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu. Zależność uwidacznia, że im mniejsze miasto tym niższy wzrost.
Na koniec warto podkreślić, że inwestycja w tego rodzaju nieruchomości nie musi być zawsze bezpieczna. Głównym niebezpieczeństwem w tego typu przypadkach pozostaje wciąż niska płynność inwestycji – możliwość wycofania się z rynku nie zawsze bywa oczywista.
Więcej na temat inwestowania na http://comparic.pl/category/edukacja/podstawy-inwestowania/.