Blockchain można by przetłumaczyć na język polski jako łańcuch bloków. Co to znaczy? Otóż jest to rodzaj technologii, który pozwala przechowywać i przesyłać dane o różnych transakcjach, które odbywają się w internecie. Działa to tak, że informacje te układane są w pewnych blokach danych – jeśli jeden się przepełni, zostaje utworzony kolejny, a po nim nieskończona ilość następnych, tworząc coś podobnego do łańcucha. Chociaż kojarzymy ten system najbardziej z kryptowalutami, to może on służyć również do zachowywania w pamięci innych rodzajów transakcji, np. handlowych lub o kupnie lub sprzedaży klasycznych walut.
Po co blockchain istnieje?
Istotą i „sensem życia” blockchaina (https://comparic.pl/blockchain-prawie-wszystko-co-nalezy-o-nim-wiedziec/) jest utrzymanie wspólnej i zbiorowej księgi rachunkowej wykonanych transakcji w postaci cyfrowej, która jest rozproszona po sieci w bliźniaczo podobnych do siebie kopiach. Nie ma żadnego komputera lub serwera centralnego, gdyż technologia blockchain oparta jest na sieci peer-to-peer, co znaczy, że każdy użytkownik, który się do niej podłączy, staje się czymś w rodzaju miniserwera i bierze udział w przesyłaniu i uwierzytelnianiu odbywających się właśnie transakcji.
Warto sprawdzić: https://www.daktela.com/pl/centrala-wirtualna/
Nie znaczy to jednak, że opisywany łańcuch bloków nie ma żadnych zabezpieczeń. Wbrew pozorom jego szyfrowania jest na tyle solidne, że naprawdę ciężko je złamać, mimo tego, że do sieci może dołączyć się praktycznie każdy. Poza tym jego budowa pozwala każdemu użytkownikowi zawierającemu w nim transakcje prześledzić całą historię swojej działalności, od początku istnienia blockchain do dnia dzisiejszego.
Polecamy: https://adwokat-kaliszewski.pl/alimenty/
Przyszłość z blockchainem
Chociaż na początku zainteresowanie tą technologią było niewielkie, to dziś rozkwita na niej ogromny rynek, a przewidywania wskazują, że może ona przyczynić się do rozwoju gospodarki w niesamowitym stopniu. Ilość powstających na technologii blockchain startupów jest powalająca i mówi sama za siebie, co utworzyło na rynku zupełnie nową gałąź gospodarki, tzw. FinTech, czyli skrót od finanse i technologia. Nie wiemy, co jeszcze przyniesie przyszłość.
Autor: Comparic